Roskildeegnens Slægtsforskerforening

Medlemmerne og deres forskningsområder

Til foreningens hjemmeside | Amtsoversigten

De medlemmer, der har forskningsområder omtalt nedenfor:

Birthe Andersen (BA) - Kit Bisgård (KB) - Martin Bang Dahl (MBD) - Henning Kiilerich Frederiksen (HKF) - Karna Hansen (KH) - Jørn Ingemann (JI) - Lillian Jacobsen (LJ) - Niels-Bjarne Kristensen (NBK) - Flemming Damgaard Larsen (FDL) - Flemming Molin (FM) - Gerda Nielsen (GN) - Inge Olsen (IO) - Jens V. Olsen (JVO) - Kirsten Printzlau (KP) - Mejnert Rasmussen (MR) - Ole Rykær (OR) - Sonja Salling (SS) - Ole Sylvester-Nielsen (OS) - Ebbe Thygesen (ET)


Birthe Andersen, Firkløvervej 82, 4000 Roskilde, tlf. 4619 4173, e-mail: birthelykke.andersen@youmail.dk

Medlemsoversigten

Kit Bisgård, Åstoften 14, Svogerslev, 4000 Roskilde, tlf. 4638 3514, e-mail: kitbi@privat.dk

Medlemsoversigten

Martin Bang Dahl, Stenkrogen 13, 1. tv., 4000 Roskilde, tlf. 4636 1488, e-mail: m_b_dahl@mail.tele.dk

Slægter: Staal (fra Vordingborg), Fryd (bl.a. fra Boeslunde og Hyllested i Sydsjælland), Terpager og Friis (fra Ribe), Bang (fra Fyn), Wæber (fra Vordingborg og Præstø), Kimer/Kiemer (fra Majbølle), Degn (fra Skorup), Melgaard (fra Hvorslev og Thorsø), Kok/Kock (fra Rud/Voldum), Elgaard (fra Rud).
"Farum-slægten" (efterkommere efter Niels Olsen (1705-1754) i Farum).
Holger Ottesen Rosenkrantz (1517-1575) (for- og efterslægt).
Andre slægtsnavne: Becher/Bekker, Boysen, Brunksen, Bruun, Corneliussen, Dahl, Drost, Engberg, Engel, Findsen, Friis, Glasow/Glassow/Glassau, Grubbe, Harboe, Kiær/Kjær, Lindegaard, Lund, Rask, Stribolt, Zitcher, Østerlund

Medlemsoversigten

Henning Kiilerich Frederiksen, Bjældevej 5, 4000 Roskilde, tlf. 4636 9090, e-mail: hkf@post1.com

Medlemsoversigten

Karna Hansen, Parkvej 1 B, 4000 Roskilde, tlf. 4636 1056, e-mail: karna@trekantnet.dk

Medlemsoversigten

Jørn Ingemann, Rørmosen 41, st. tv., 4000 Roskilde, tlf. 4637 1780, e-mail: joern.ingemann@c.dk

Medlemsoversigten

Lillian Jacobsen, Lindelunden 2, Ejby, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 4640 5266, e-mail: jacejby@mail.dk

Slægter: Abraham Johanson. Kom til Sønder Stenderup, Vejle amt i 1867 fra Birghem, emigrerede ca. 1880 til USA. Søger oplysninger om län, forfædre og søskende i Sverige.Neergaard Beuchert, Brochmann, Brodersen, Baagøe, Bækgaard, Clemensen, Ejsing, Emmeluth, Eskildsen, Foersom, Goll(e), Hoffman, Høisager, Haar, Krause, Lang(e), Lehman, Lerche, Lilholt, Lin(e)gaard, Lærke, Lærkesen, Nørgaard, Riber, Schjøtt, Slot, Striegler, Stryger, Thode, Trulsson, Tufvesson

Medlemsoversigten

Niels-Bjarne Kristensen, Dr. Sofiesvej 22, 4000 Roskilde, tlf. 4635 3773

Medlemsoversigten

Flemming Damgaard Larsen, Hyllingeparken 15 A, 4070 Kirke Hyllinge, tlf. 4640 4847, e-mail: flla@lejre.dk

Slægter: Adsersdatter, Arentzdatter, Bang, Bredal, Bregnemose, Bremer/Bremmer, Buch, Dam, Ebeltoft, Findsen, Foss, Gonsager, Humble, Klarskov, Kruse, Levinsen, Lüsmann/Liismann, Mørck, Orne, Peitersen, Polchin/Polikov, Sauer, Svane, Svensk, Tordsen

Medlemsoversigten

Flemming Molin, Ibsgården 21, Himmelev, 4000 Roskilde, tlf. 4635 3118, e-mail: molin@post5.tele.dk

Medlemsoversigten

Gerda Nielsen, Skolegade 7 A,4000 Roskilde, tlf. 4635 7805, e-mail: skolegade7a@mail.dk

Slægter: Kochendorf, Kokkendorf, Kochdorf

Medlemsoversigten

Inge Olsen, Bonderosevej 5, 4000 Roskilde, tlf. 4637 2226, e-mail: inge.kjell@gmail.com

Medlemsoversigten

Jens V. Olsen, Bandholmvej 5, Veddelev, 4000 Roskilde, tlf. 4675 5173, e-mail: jvo@post6.tele.dk, hjemmeside: http://jvo.dk

Slægter: Møller (fra Nørre Mølle i Nordborg på Als), Kjøller, Uf, Seidner og Kofoed (Bornholm amt), Wind (Fanø og Sønderjylland)

Program(mer): Brothers Keeper (version 5 og nyere) og i et vist omfang Legacy 8.

Medlemsoversigten

Kirsten Printzlau, Linkøpingvej 275 St. th., 4000 Roskilde, tlf. 4674 1128, e-mail: kprintzlau@webspeed.dk

Slægter: Basch, Berg, Bløcher, Boye, Brandt, Coppy, Dahlin, Friis, Gabrielsen, Godske, Grætzner, Hagemann, Hess, Kieldmand, Kleinberg, Lamberg, Lehman, Legan, Magor, Mentz, Merkel, Mørck, Printzlau, Richter, Sabroe, Schlichtkrull, Sjøgren,Tøper, Vendelboe, Wilch.

Medlemsoversigten

Mejnert Rasmussen, Toftevej 3, Herslev, 4000 Roskilde, tlf. 4640 2926, e-mail: tut.ny@hotmail.com

Medlemsoversigten

Ole Rykær, Ravnsholt 117, Himmelev, 4000 Roskilde, tlf. 4075 3720, e-mail: ole@rykaer.dk

Slægter: Adamsen, Barfod, Bauer, Bech, Boesen, Bruusen, Brødsgaard, Bærentsen, Bødker, Børresen, Børsen, Chri Christoffersen, Clausen, Dall, Dam, Debes, Egholm, Eiberg, Farnæs, Fester, Flyvholm, Fredensborg-Lun Funch, Galle, Gran, Green, Gren, Guldberg, Guttormsen, Güuntersberg, Halling, Hare, Heidemann, Heine Hollænder, Holm, Houmand, Huusgaard, Iversen, Jacobsen, Joensen, Johannesen, Johansen, Jyde, Kamper, Kolding, Kraglund, Krøll, Købsted, la Cour, Langborg, Lejre, Lindberg, Lolle, Lollike, Lund, Malling Mohr, Munk, Mølskov, Nyemand, Nymand, Palle, Ploug, Plougmand, Pontoppidan, Prier, Quidzinski, Rase, Sandmand, Schjøtt, Tilmand-Schmidt, Skinder, Skjoldstrand, Skov, Skytte, Smed, Stigel, Strange, Suhr Vest, Wehde, Werneburg, Waage

Medlemsoversigten

Sonja Salling, Klostervej 18, 4000 Roskilde, tlf. 4636 1656, e-mail: sogpsalling@webspeed.dk

Slægter: Rigelsen, Kagel, Møllendorf efterlyses

Medlemsoversigten

Ole Sylvester-Nielsen, Skovlyst 75 A, Himmelev, 4000 Roskilde, tlf. 4675 3076, e-mail: olesylvester@yahoo.dk

Medlemsoversigten

Ebbe Thygesen, Sønderlundsvej 107, 4000 Roskilde,, tlf. 20137915, e-mail: ebbe.thygesen@mail.dk

Medlemsoversigten


Disse sider er lavet den 6. februar 2018 med HFH2html Version 3.04
Rettelser og ændringer sendes til webmaster - (e-mail)